Gyvūnų ženklinimas

Gyvūnų ženklinimas yra procedūra, kuri leidžia vienareikšmiškai atpažinti konkretų gyvūną, rasti visą informaciją apie jį: vardą, amžių, laikymo vietą, šeimininką bei vakcinavimo istoriją. Šis ženklinimas yra privalomas kiekvienam augintiniui – šuniui, katei, šeškui.
Gyvūnų ženklinimas yra procedūra, kuri leidžia vienareikšmiškai atpažinti konkretų gyvūną, rasti visą informaciją apie jį: vardą, amžių, laikymo vietą, šeimininką bei vakcinavimo istoriją. Šis ženklinimas yra privalomas kiekvienam augintiniui – šuniui, katei, šeškui.
Mūsų klinikose atliekame augintinių žymėjimą poodinėmis mikroschemomis. Mikroschema – tai mažytis integruotas implantas medicininio stiklo kapsulėje. Jo viduje nėra elemento energijai gaminti. Ji veikia dėl specialaus siųstuvo-imtuvo sukeliamo elektromagnetinio lauko, kuris aktyvuoja poodinę mikroschemą pateikti jos unikalų 15 skaitmenų identifikacijos numerį. Šios procedūros metu gyvūnas nėra narkotizuojamas, poodinis ženklinimas atliekamas budriam gyvūnui visiškai jo neanestezavus arba tik vietiškai nuskausminant įterpimo vietą. Procedūra greita, nebrangi ir kelianti vos minimalų diskomfortą.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 3D-959 kiekvienas gyvūno augintinio savininkas atsako už gyvūno augintinio paženklinimą mikroschema. Nuo 2023 m. Gegužės 1 dienos visi gyvūnai augintiniai privalo būti paženklinti poodinėmis mikroschemomis. Kitu atveju gresia bauda ar kiti suvaržymai. Taip pat perduodamo ar numatomo perduoti gyvūno augintinio savininkas turi kreiptis į veterinarijos paslaugų teikėją dėl perduodamų šunų, kačių ir šeškų, taip pat šių gyvūnų jauniklių ženklinimo mikroschema ne vėliau kaip iki šuns, katės ar šeško perdavimo kitam savininkui. Pažymėtus augintinius poodinėmis mikroschemomis registruojame bendrame visoje Lietuvoje VIC sistemos registre.
Svarbu paminėti, kad ženklinimas mikroschemomis yra reikalingas augintiniui keliaujant už valstybės ribų, bei ženklinimas gelbsti gyvūną pabėgimo ar pasimetimo atvejais.

Taigi, dar kartą, kodėl gyvūnų ženklinimas yra naudingas?
1. Atpažinimas ir nuosavybės nustatymas: Gyvūnų ženklinimas leidžia nustatyti gyvūno tapatybę, kai šis neturi išorinių skiriamųjų ženklų arba, kai yra keletas panašių gyvūnų. Tai yra svarbu atvejais, kai reikia patikrinti nuosavybės teisę arba nustatyti dingusius arba pavogtus gyvūnus.
2. Saugumo ir kontrolės tikslais: Daugelis šalių reikalauja ženklinimo tam tikrų gyvūnų kategorijoms, tokioms kaip šunys arba katės, siekiant užtikrinti visuomenės saugumą. Tai leidžia kontroliuoti gyvūnų skaičių, taip pat šeimininkų atsakomybę už savo augintinius.
3. Gyvūnų sveikatos priežiūra: Mikročipavimas yra svarbus, kai reikia saugoti sveikatos ir ligų prevencijos duomenis apie gyvūną. Tai gali būti naudinga veterinaro praktikoje arba gyvūno prieglaudos organizacijose.
4. Priežiūros ir valdymo tikslai: Gyvūnų ženklinimas taip pat leidžia organizuoti didesnes grupes gyvūnų, pvz. veislynuose arba gyvūnų prieglaudose, padeda stebėti jų sveikatą ir elgesį.
5. Dingusių gyvūnų radimas: Paženklinti gyvūnai, kurie praranda savo šeimininkus, gali būti lengviau identifikuojami ir grąžinami savo šeimoms.
Gyvūnų ženklinimas yra svarbi priemonė užtikrinant atitinkamą gyvūnų priežiūrą, saugumą ir bendruomenės tvarką. Tai yra paprastas būdas užtikrinti, kad gyvūnas būtų atpažįstamas ir teisingai prižiūrimas.